craft Polish brand
Czarny bez likier
Czarny bez, opcja owoc lub kwiat - likier rzemieślniczy
" mocno, mocno intensywny - Kamil z zespołu Żywiołak
(Dla wersji Kwiatowej) – Długo leżakowany i wyraźnie “ułożony” likier. Trunek ten należy traktować jako deser w płynie. Silny kwiatowy smak i aromat, roznoszony po ustach przez niedużą ilość alkoholu. Bardzo łagodna propozycja dla fanów słodkich alkoholi. Z uwagi na fakt, iż przygotowywany jest z dzikich kwiatów nie posiada naturalnej kwasowości ani goryczy. Jest to zdecydowanie pozycja dla ludzi chcących poczuć się jak pszczoła w raju.
„To jest bałdzo dobłe, bałdzo dobłe naprawde, bałdzo dooobły aokoohol”
– ROBERT, założyciel i lider zespołu Żywiołak.
„kochanek ćmy ;)”
– WIKTORIA, Wokalistka w zespole Żywiołak
„mocno, mocno intensywny”
– KAMIL, Gitarzysta w zespole Żywiołak
Powszechnie występuje w europie i sięga występowaniem do basenu morza Kaspijskiego (Sambucus nigra L.) Jest to owoc mający największe znaczenie dla słowian z naszego repertuaru. „Świętym drzewem duchów podziemia pozostawał czarny bez, posiadający zdolność pośredniczenia między śmiertelnikami a krainą zmarłych. Tak u Słowian, jak i w ogóle w Europie, obowiązywał zakaz jego wyrywania lub wycinania. U jego korzeni siedlisko miał mieć wąż, strażnik świata podziemnego. Hucułowie uważają, że w krzaku bzu rosnącym w pobliżu chaty mieszka dobry i uczynny duch, stróż domu i obejścia. (…) Kiedy więc zachodziła konieczność wykarczowania drzewa, modlono się do zamieszkującego go ducha, prosząc o pozwolenie ścięcia. Pod bzem składano ofiary z potraw i napojów, polewano go również czasem mlekiem. Odwracano rzuconą klątwę uderzając się po ubraniu gałązką bzu. Do zamieszkującego krzew ducha, zwracano się o uzdrowienie, zawiązując na gałązce nitkę lub wstążkę i wypowiadając odpowiednią prośbę. Pod pniem było właściwe miejsce do zakopania użytych przy zaklinaniu choroby przedmiotów”.
W mitologii Słowian zaśnięcie pod bzem czarnym pozwalało przenieść się w inne światy, a zawiązanie na gałązkach czerwonych wstążek było częścią obrzędów magicznych.
Roślina w stanie surowym jest trująca i wymaga specjalnej obróbki aby nadawała się do spożycia, dlatego Tworzenie napitku z czarnego bzu wymaga doświadczonego producenta, który w odpowiedni sposób przetworzy roślinę. Dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego produktu który jest obrobiony prawidłowo zgodnie z wieloletnią tradycją. W medycynie ludowej uznawana za roślinę mogącą wyleczyć 99 schorzeń. Odpowiednio przygotowane owoce mają między innymi działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, pozytywnie wpływają na układ pokarmowy, wspomaga procesy trawienne i leczenie różnorakich chorób. Wzmacnia działanie układu immunologicznego.
Produkt sprzedany w dwóch wersjach, kwiat bzu lub owoc bzu. Na zdjęciach owoc bzu.
Objętość – 500ml
Wysokość – 335mm
Moc – 25% lub 20% w zależności od wersji
Pierwsze 100 kolekcjonerskich butelek danego smaku wydawane jest w mocy 25%